TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Serter: Türkiye'nin sınırları hallaç pamuğu gibi olmuş

Tele1 Tv’de yayınlanan Ege Saati programına konuk olan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, "Türkiye sınırları hallaç pamuğu gibi olmuş. Ellerini kollarını sallaya sallaya Türkiye hudutlarına giriyorlar. Kimse de dur demiyor. Bu insanların yanında hiçbir kadın yok, çocuk yok, yaşlılar yok. Amaç ne? Bunlar işgalci, bunlar göçmen değil" dedi.


15.08.2021 - 21:41

Tele1 Tv’de Eda Eren'in sunumuyla yayınlanan Ege Saati programının bu haftaki konuğu CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter oldu. Serter, Türkiye'de meydana gelen yangın ve sel afetleri, afetlerin ekonomiye olan etkisi ve mülteci krizi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Afetlerin ekonomiye eksi tesir olmama şansı yok"

Türkiye'de arka arkaya meydana gelen yangın ve sel felaketlerinin ekonomiye olumsuz etki etmemesinin mümkün olmadığını altını çizen Serter, "Covid'le beraber herkes yerle bir oldu. Son üç yılda evlenenlerin yüzde 55'i sadece ekonomik imkanlar yüzünden ayrılmış. Ve intiharlar çoğaldı. Bu kadar moralsizliklerin üzerine bir yandan İzmir'deki deprem faciası, diğer yandan Karadeniz'deki afetler var. İnsanlar bu afetleri gördükten sonra, yarınının garantisi olmadığını gördükten sonra, iş hayatında bir canlılık hissedemezsiniz. Yangınlardan, sellerden sonra o hayatların geri getirilmesi, o binaların nerelerde yapılacağının tespiti gerekiyor. Sadece hükümet diyor ki "TOKİ olarak biz size bir an evvel destek olacağız." Bu afetler olmadan insanlara destek olacak bir sistem yaratmak mecburiyetimiz var. TOKİ başka işleri yapsın. "Afetler geldi biz buraya binaları yapacağız. Afetler geldi biz buradaki ormanları temizleyeceğiz" diye yapmasınlar. Yazıktır, günahtır. Halkımıza günah. Oradaki bir canlımızın varlığının tükenmesine, bir kedimizin ölmesine bile yazık ama tonlarca insanımız ölüyor. Bunların ekonomiye eksi tesir olmama şansı yok" dedi.

Serter, mülteci kriziyle ilgili de şu açıklamaları yaptı:

"2013'ten beri Suriye'den gelen vatandaşlarla karşılaştık. Sadece Suriye'den göçenlerin nüfusları 5 milyona yakın oldu. Türkiye'nin en ince kılcal damarlarına kadar yayıldılar. Her tarafta iş yapmaktadırlar. Ucuz emek karşılığı da çeşitli iş yerlerinde sigortasız çalışmaktadırlar. Bu tabii ki Türkiye'deki işsizliği birkaç kat artırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanların iş hacimleri daralmıştır. Fakat bu Suriyeli vatandaşları hükümetin bir yerde kamp halinde ya da bir şehir oluşturarak orada barındırma şansı varken bilinçsizce kabul edildiler. Bugün İstanbul Bağcılar'da nüfusun yüzde 90'ına yakını Suriyeli. İzmir'de şu anda yaşayan 115 bin Suriyeli vatandaş var. Ve inanılmaz doğurgan insanlar. Her kadın 5-6 çocuk doğuruyor. Nereye, kime doğuruyorsun? Bunların da önlenmesi gerekiyor."

"Bunlar göçmen değil, işgalci"

"Bu hükümet Türkiye'nin dört bir yanındaki diğer dış ülkelerle kavgalı. Biz Genel Başkan'ımızın da söylediği gibi Esad'la anlaşacağız. Bir de bunlar savaştan kaçtılar. Orada artık savaş bitti. Zımba gibi insanlar ülkelerini terk edip, savaştan kaçıp bize sığınıyorlar. Ya orada savaşsana. Benim Türk askerim bunların yerlerini korumak için Suriye'de savaşıyorlar. Şehitler geliyor, bunların yerlerini korumak için. Suriye'deki insanlar buraya geliyorlar, el bebek gül bebek yaşıyorlar. Ama bu hükümet yanlış idare sistemiyle bu hale getirdi. Son süreçte görüyoruz ki Afganistan'dan, Taliban'dan kaçanlar geliyor veya Taliban'ın yetiştirdiği askercikler buraya gelmek üzereler. Bu insanlar 2 bin 400 kilometre yeri nasıl geçiyor da Türkiye sınırlarına geliyor. Türkiye sınırları hallaç pamuğu gibi olmuş. Van'daki, Kars'taki, Ardahan'daki, Hakkari'deki sınır kapıları kapalı. Ama öyle yerler açık ki bunlar ellerini kollarını sallaya sallaya tarlalardan geçe geçe Türkiye hudutlarına giriyorlar. Kimse de dur demiyor. Burada jandarma teşkilatını da, İçişleri Bakanı'nı da, Dışişleri Bakanı'nı da göreve davet etmek gerekiyor, ki ben ediyorum. Aylardır ediyoruz hala önlem alamıyoruz. Bu insanların yanında hiçbir kadın yok, çocuk yok, yaşlılar yok. Amaç ne? Sayın Tayyip Erdoğan, kalk söyle anlat. Bunlar niçin buraya geliyorlar, burayı niye işgal ettiriyorsun. Bunlar işgalci, bunlar iltica eden gruplar, bunlar göçmen değil. Bunlar resmen ilticacı. Bu insanlarla nasıl başa çıkacağız? Şu anda Türkiye'de toplam 8,5 milyon yurt dışından iltica eden insan yaşamakta. İstanbul'un Anadolu Yakası kadar insan ilticacı şu anda."

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...