TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Batur: İktidar kendisine de Tasarruf Genelgesi çıkarsın!

Yeşil ile mavinin buluştuğu, dünyanın her yerinden akın akın turist çeken Ege’nin nadide kıyılarında on binlerce hektar orman alanı yandı. Yangın haberleri gelmeye devam ederken Ege Saati programının konuğu Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur oldu. Tekirdağ’dan Antalya’ya kıyıdaki tüm yerel yöneticileri temsil eden Batur, Tele1’de yayınlanan programda afetlerle mücadelenin nasıl olması gerektiğini anlattı. Program Sunucusu Eda Eren’in Belediyelere gönderilen tasarruf genelgesi ile ilgili sorusuna “İktidar kendisine tasarruf genelgesi çıkarsın” diyerek, basın ilan üzerinden gelen yerel basına reklam kısıtlamasına tepki gösterdi.


23.08.2021 - 18:49

Ege Saati - Eda Eren

Kıyı Ege Belediyeler Birliğindeki 107 belediyenin birçoğu yangınlarla mücadele etti. Belediye başkanlarının acil uçak çağrıları çok geç karşılık buldu, sizce nerelerde hata yapıldı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki devletin hizmetinin aksadığı noktalarda yerel yöneticiler bu sınavdan yüzlerinin akı ile çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi de iktidar olduğumuzda ülkeyi nasıl yöneteceğinin mesajını verdi. Bu konularda nasıl tavır alacağını, organizasyon kabiliyetinin ne kadar iyi olduğunu gösterdi.

Tüm Kıyı Ege’de incelemelerde bulunduk, yanmayan yer yok neredeyse. Yangın Manavgat’ta başladığında 3 tane uçağımız vardı. Yangın söndürme uçaklarının eksik olması yangınların büyümesine sebep oldu. Özellikle yangınla mücadele eden belediye başkanlarımız şunu söylüyorlar;”Yangın söndürme uçakları olsaydı bu kadar alan yanmazdı”. Yangın söndürmede gece görüşü olan helikopterlerin baştan alanlara temin edilmesi gerekirdi, ilk müdahale çok önemliydi.

Türkiye’de orman yangınlarının olacağı kesin. Büyük bir iklim değişikliği var. Ülkemiz dışında da yangınlar var. İklim şartları da çok etkili. Nem sıfır, rüzgar hızlı, nereden estiği belli değil, sıcaklık 45 derece. Tam orman yangınlarının çıkmasını sağlayacak nedenler. Bunun için tedbirlerin bakanlıklarca çok önceden alınması gerekiyordu. Biz yangın söndürme uçağı alamayacak bir ülke değiliz. Alamıyorsak kiralayabiliriz. Bunun da zamanında yapılması gerekir.

İnsana, doğaya karşı anlayışın, bakışaçısının da değişmesi gerekiyor. Bu mantalite değişmediği sürece bu felaketleri yaşayacağız. Doğa bizi uyarıyor.

"Kendilerine de genelge çıkarsınlar, iktidar da tasarruf yapsın"

Cumhurbaşkanlığının belediyelere gelen tasarruf genelgesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zaten belediyeler tasarruf ediyor. Konak belediyemiz için söyleyeyim, tasarrufa çok dikkat eden bir belediyeyiz. Yaptığımız yatırımları vatandaşın istediği şekilde ve en az maliyet ile yapıyoruz. Son iki senedir kaldırım ve yol çalışmalarını hep kendi ekibimizle, kendi aldığımız malzemeler ile yapıyoruz, müteahhite vermiyoruz, bu tasarrufa bir örnek. Tasarrufu biz kendi içimizde yapmazsak işçiye ödeyeceğimiz maaşı, işçinin haklarını da sağlayamayız. Bunu tasarruf etmeyenlerin düşünmesi gerekiyor. Ankara’nın da tasarrufa riayet etmesi lazım. Bizi yönetenlerin de tasarruf yapması lazım. Kendilerine de genelde çıkarmaları lazım bence.

Tasarruf genelgesinde kritik maddelerden bir tanesi basın ilana gelen kısıtlama. Biz bayramlarda, özel günlerde yerel basına ilan veririz. Onların ayakta durması noktasında da bu önemlidir. “İlan veremezsiniz, izin alınmalı” şeklindeki bu madde bence belediyelerin yerel basınla ilişkilerini kesmek, seslerinin kesilmesini sağlamak.

 

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...