TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

CHP'li Polat: Yolsuzluk ekonomisi Türkiye’de inanılmaz bir şekilde gelişmiş

Ege Saati ‘İzmir Fuarı Özel Yayını’na konuk olan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, "Yolsuzluk ekonomisi Türkiye’de inanılmaz bir şekilde gelişmiş. Şeffaflığın, kuralların olmadığı yerde yolsuzluk ve çürüme olur. Bakanın eşinin şirketinden dezenfektan alınması buzdağının görünen küçük bir kısmı. Ruhsar Pekcan dönemi irdelenmesi gereken bir dönem" dedi.


04.09.2021 - 22:12

Ege Saati Yayın Grup Direktörü Sinan Dündar’ın sunumuyla ekranlara gelen Ege Saati İzmir Fuarı Özel Yayını’nın ilk konuğu CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat oldu. Polat, İzmir ve Türkiye gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İzmir Fuarı'nın sahip olduğu potansiyeli değerlendiren Polat, "İzmir fuarı 90 yıldır kesintisiz yapılan bir fuar. Bu fuar, Atatürk’ün vasiyetidir. 1923 yılında yapılan İktisat Kongresi’nde ‘İktisat Sergisi çok güzel olmuş. Her sene tekrarlayın bunu. Bölgenin gelişmesi iktisadi gelişime katkıda bulunur” demişti. İzmir bunu bir miras olarak bugüne kadar taşıyor. Fuar bir kültürel gelenek haline gelmiş durumda. İzmir’de fuarı ne kadar yükseltip, ne kadar iyi tanıttığın zaman bölge ekonomisine etkilerini görebiliyorsun. İzmir fuarlar şehri olmalı, bu kadar fuarlar geleneği olan başka bir şehir yok" dedi.

Çimento ihracatının kayda bağlanmasını eleştiren Polat, "Kayda bağlanmakta ‘İhracatına ben izin verirsem ihraç edebilirsiniz’ diyor. Her sıkıştığında ihracatın önünü kayda bağlamakla tıkarsanız böyle bir dış ticaret olması mümkün değildir. Tabi üretim dendiği zaman iktidarın aklına inşaat üretimi geliyor. Türkiye’de biz inşaat konuşuyoruz. İnşaat tabii ki olmalı. Yollar, köprüler olmalı. Ancak inşaat bugün sıkışmış durumda. Artan maliyetler bilerek yapılıp ödeme yapılamayacak noktaya getirilmiş. Firmalar edimlerini yerine getiremeyecek duruma gelmiş. İhracatı yasaklayarak Türkiye’de istikrar oturtmanız mümkün değildir. Sıkışacaksınız, ithalat patlayacak, gözetim uygulamaları gibi engelleyici uygulamalara geçeceksiniz. Ürün bulamayacak, kayda bağlayacaksınız. Böyle bir dış ticaret yönetimi olmaz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin birçok bölgesinde meydana gelen orman yangınlarına karşı hükümetin sergilediği tutumu eleştiren Polat, şunları söyledi:

"Ormanlar yanarken oturdular sırasıyla menemen testisi gibi dizildiler. Böyle korkmayacaksınız. Kendi ordusundan korkan yönetici olamaz. O zaman siz yönetici değilsiniz. Murat Bakan’la birlikte Tunceli’ye gittik. Türkiye’de yangına müdahale edilmemiş. Kamuoyunun gözünden kaçan yangın var. İktidardan bir kişinin bile gitmediği bir yangın. İzmir bizim için neyse Tunceli de o. Memleketimizin bir çakıl taşının kıymetli olması gerekiyor."

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'le birlikte Ekvador’dan Mersin Limanı’na gelen muz konteynerlerinde art arda yakalanan kokainlerle ilgili yaptıkları araştırmalara da değinen Polat, "Türkiye’de uyuşturucu yakalanıyor. Savcı ‘Bu bilgileri kim verdi’ diyerek memurların ifadelerini alıyor. "Mahir Polat ve Alpay Antmen kiminle görüştü. O memurları açığa alalım" dediler. Böyle bir akıl yönetiyor" şeklinde bir tepki gösterdi.

Türkiye'de çok büyük bir yolsuzluğun bulunduğunun altını çizen Polat, "Yolsuzluk ekonomisi Türkiye’de inanılmaz bir şekilde gelişmiş. Şeffaflığın, kuralların olmadığı yerde yolsuzluk ve çürüme olur. Yolsuzluk ahlaksızlığı da doğuruyor. Bakanın eşinin şirketinden dezenfektan alınması buzdağının görünen küçük bir kısmı. Ruhsar Pekcan dönemi irdelenmesi gereken bir dönem" şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidara gelebilmesi için gerekli formülü de açıklayan Polat, "CHP için iktidarın yolu yerel yönetimlerin başarısından geçiyor. 2-3 yıl önce ‘CHP’nin kadrosu yok’ diyorlardı. Şimdi ise Tunç Soyer var. Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Zeydan Karalar var" dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...