TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
EGE SAATİ TV

Ege Saati 'İzmir Fuarı Özel Yayını'nın konuğu Bedri Serter

Ege Saati 'İzmir Fuarı Özel Yayını'nın bu akşamki konuğu CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter.


09.09.2021 - 19:40

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TELE 1'de yayınlanan Ege Saati, 90. İzmir Enternasyonal Fuarı Özel Yayını'nda Eda Eren'in sorularını yanıtladı.

İzmir'in kurtuluşu olan 9 Eylül 1922 tarihiyle ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Serter, "Muhteşem bir gün. Ben İzmir doğumlu bir milletvekiliyim. Çcocukluğumdan beri bulundğumuz alandaki keyfi çok yaşadım. 9 Eylül 1922 İzmir ve Türkiye'nin düşman işgalinden kurtuluşudur. Büyük Atatürk ve arkadşalarının başarmış olduğu kurtuluş mücadlesinin son mühür noktasıdır. Bütün törenlere elimden gelidiğince katılmya çalıştım. İzmir için 9 Eylül bir mihenk taşı ve mühür noktasıdır" dedi.

99 yıllık Türk bayrağının hikayesi

Serter, 99 yıl önce büyük babaannesi tarafından dikilen ve şu an Ödemiş'teki Yıldız Müzesi'nde sergilenen Türk bayrağının hikayesini de şu sözlerle paylaştı:

"Büyük babaannem Emine Serter ve ailemiz kumaşçıydı. Düşman işgalinden kurtulunduğu anda bayrak ihtiyacı vardı. Yunanlılar tam işgali bırakmamış daha sokakta geziyor. Dedemler kırmızı parça kumaşları keserken göğüslerine saklıyorlar ve büyük babaannemize getiriyorlar. Büyük babaannem 8 ayrı parçadan elde muhteşem bir bayrak dikiyor. Ay yıldızı da kendi evinde hiç kullanmadığı kaput bezlerinden orantısız kesilmiştir. Türk bayrağının 9 Eylül 1922 yılında Mimar Kemalettin Caddesi'ne asıldığını biliyorum. Şu anda Ödemiş'teki Yıldız Müzesi'nde sergileniyor. Bu bayrak da 99 yaşında."

Fuar'ın İzmir ekonomisine etkisi

İzmir Fuarı'nın kent ekonomisine yarattığı etkiye değinen Serter, "Çevremizdeki bütün otellerde restoranlarda, kafeteryalarda yer bulamazsınız. İnanılmaz bir hareket var. İzmirin fuarlar kenti olmasının İzmir eknomisine çok büyük katkıları olduğunu gösteriyor. Bu fuarların her zaman daha çok olması lazım. 15 gün önce Mermer Fuarı açıldı. Martta açamadığımız için kapalıydı. Mermerci arkadaşlarımız ille de yapılsın isteyice ağustosta açıldı. Önümüzdeki yıl mart ayında büyük bir Mermer Fuarı yapılacak. Kasım ayında Gelinlik Fuarı geliyor. 

Öte yandan Serter, Türkiye'de pandemi öncesinde başlayan ve pandemiyle birlikte daha da büyüyen bir ekonomik krizin olduğuna vurgu yaptı. Tekstil sektörünün iyi durumda olduğunu, ancak dar gelirli vatandaşların büyük sıkıntı çektiğini dile getiren Serter, şu ifadeleri kullandı: 

Tekstil sektörü inanılmaz aktif hale geldi. Sebebi de şu: Pandemiyle beraber navlunlarda yüksek fiyatlar olmaya başladı. Taşıma ücretleri çok yükseldi, konteynerler bulunamadı. Avrupa'da tekstil ithalatçısı Çin'den mal alırken Türkiye'ye döndü. Şu an özel sektör olarak tekstil sektörü ful çalışmakta. Diğer sektörlerde sıkıntı fazla. Dar gelirlilerimiz berbat bir sıkıntı yaşadı. Aylarca dükkanı açılmayan insanlarla karşı karşıyayız. Pandemi fiyatları çok artırdı. 25 liraya aldığımız peyniirn fiyatı 50-60 liraya çıktı. Alışveriş yapamaz hale geldik. İki torbayla çıktğımız marketten bir filenin yarısını doldurur hale geldik.

 

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...