TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Doğan : Kadın mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz, yılmayacağız!

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği  yaptığı Dünya Belediyeler Birlilği (UCLG) Kültür Zirvesi’nde bir kadın başkan olarak kadınların sorunlarını ele aldı. Doğan, Türk toplumunda kız çocuklarının doğuştan itibaren toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalabildiğinin altını çizerek “Bir kadın yerel yönetici olarak cinsiyet eşitsizliğine uğrayan tüm kadınların yanında olduklarını açıkladı. 6 Kadın ve Çocuk Yaşam Merkezi’ni hayata geçirdiklerini söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan “Ekonomik hayatta da sosyal hayatta da kadınların hak ettiği yerde olması için çaba sarf edeceğiz. . Burada büyük bir mücadele veriyoruz.  Biz kadın olarak bu mücadeleyi verirken İstanbul Sözleşmesi biliyorsunuz iktidar tarafından fesih edildi. Ama biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, yılmayacağız” dedi.


10.09.2021 - 15:35

 

 

 Toplumda doğuştan ve sonradan edinilmiş kültürel özellikler ve farklılıklar nedeniyle kadınların  ayrımcılığa uğradığını  söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan “ Ne bütün insanlar aynıdır ne de kadın ve erkek aynı olmak zorundadır. Ne de bütün kadınlar aynı olmak zorundadır. Bir toplum ne kadar farklılık ve çeşitlilik barındırıyorsa o kadar zengindir. Bizim mezheplerimiz, statümüz dış görünüşümüz farklı olabilir. Ama bu farklılıklar bizi toplumsal cinsiyet eşitsizliğine uğratmamalıdır” diye konuştu.

 

Salgın nedeniyle özellikle pandemi ile birlikte ilk işten çıkarılanların kadınlar olduğuna dikkat çeken Doğan "Bir yerel yönetici ve bir kadın başkan olarak üzerimize düşen büyük sorumlulukları yerine getirdik. Bu yüzden çalışma arkadaşlarımla beraber 2,5 yıldır kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığa yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Salgın nedeniyle eğitime ulaşamama sorunları nedeniyle birçok mahallemizde kadın -çocuk yaşam merkezleri açtık.  Burada eğitimde ve sağlıkta, kadın ve çocukta bir adaleti sağlamaya çalıştık. Çocuklarımız satrançtan akıl oyunlarına, sağlık hizmetlerine kadar her türlü eğitim hizmetlerini aldı ve diğer çocuklarla eşit hale gelmeye çalıştı” dedi. Kadın kooperatifleri kurarak kadınların ekonomik hayata kazandırıldığını da açıklayan Başkan Doğan kadınların bu sistem ile hem üretime katıldığını hem de ekonomik özgürlüklerine kavuştuğunu söyledi.  

“Kadın için en önemli sorun şiddet”

 

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan kadınların yaşadığı en önemli sorunlardan birisinin de “şiddet” olduğunu belirterek “Ülkemizde son 15 yılda kadına karşı şiddet had safhaya yükseldi. Bir hukukçu kimliği ile de konuşmam gerekirse kadına karşı şiddeti önlemenin en önemli yolu eğitim olduğu düşüncesindeyim. Kadının ve erkeğin bilinçlendirilmesi ve bunun yanı sıra merkezi yönetim tarafından ciddi şekilde cezaların caydırılığı da gerekiyor. Bizler yerel yönetim olarak ne yapıyoruz bize başvuran şiddet gören kadınlara hukuki olarak destek veriyoruz. Bize başvuran her kadına avukat tayin ediyoruz. Hak arama mücadelesinde olan her kadının yanındayız. Bunun yanı sıra kadınların rehberlik ve psikolojik anlamda yanında oluyoruz. 6 tane kadın yaşam merkezimizde bu kadınların her türlü sorununu çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

“Hiç kimse doğduğuna ve yaşadığına pişman olmasın istiyoruz”

Evde bakım hizmetlerinde ise hasta, yaşlı ya da engelli, dezavantajlı kadınlara destek olduklarını anlatan Doğan “ Sivil toplum kuruluşlar, dernekler , odalar bizim için bu dönemde çok önemli. Onları paydaş yaparak daha güçlü bir şekilde ilimizde ve ilçemizde kadınlarımızı temsil ediyoruz. Kadının ekonomik özgürlüğü çok önemli  çünkü ilçemiz hem sanayi hem de tarım ilçesi .Bu anlamda Covid-19 salgını ile yaşanan üretimdeki sıkıntılardan dolayı kadın üreticilerimize ciddi bir şekilde destek sunuyoruz. Sadece bunlar yetmiyor. Şunun da farkındayız ‘Toplumsal cinsiyet eşitsizliği’ne iten etkenlere de son vermeliyiz. Toplumun kullandığı dili değiştirmeliyiz, toplumun kadına bakış açısını değiştirmeliyiz. Ayrıca kentsel peyzaj çalışmaları da çok önemli . Kadınların o ilçede kendini ifade edebileceği kendi yaratıcılığını ortaya çıkarabileceği rahatça serbestçe dolaşabileceği kent peyzajlarını ve mimarilerini ilçemizde birer birer gerçekleştiriyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...