TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
GÜNDEM

Konak'ta Kılıçdaroğlu ile coşkulu açılış!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programının ilk etabında Konak Belediyesi'nin yapımını tamamladığı 12 projenin açılışını gerçekleştirdi. Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, "Bütün engellere rağmen belediye başkanlarımız çalışıyor. Hiç merak etmeyin, önümüzde güzel günler var. Sandık gelecek ve demokrasiyi hep beraber yeniden ayağa kaldıracağız" dedi.


10.09.2021 - 18:43

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentte bir dizi temasta bulunmak üzere İzmir'e geldi. Adnan Menderes Havalimanı'na inen CHP liderini CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP İlçe Başkanları ve ilçe belediye başkanları karşıladı.

'Şeffaflık' vurgusu

Kılıçdaroğlu'nun,İzmir'deki ilk durağı Konak oldu. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un iki buçuk yıl içerisinde tamamladığı on iki projenin açılışını yapan Kılıçdaroğlu, burada bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında "Belediye Başkanlarımıza seçimden önce söylemiştim yatırım yapıyorsanız, kaç liraya yaptığınızı halka anlatım." diyen Kılıçdaroğlu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'a projelerin yer aldığı tanıtım filminde her yatırımın altında maliyetini de gösterdiği için teşekkür etti. 

"Biz olmasak Türkiye çok daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalırdı"

Kılıçdaroğlu CHP'li belediye başkanlarının bütün engellere rağmen çalıştığını belirterek, "Bizim belediye başkanlarımız sadece CHP’nin belediye başkanları değil. Bizim belediye başkanlarımız, Millet İttifakı’nın da belediye başkanlarıdır. Bir Kovid süreci var yönetilemiyor. İktidar sahipleri oturup kalksınlar CHP’li, İYİ Partili, Saadet Partili belediyelere teşekkür etsinler. Biz olmasak Türkiye çok daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalırdı" dedi.

Erdoğan'a: Benimle uğraşacağına engellileri boş kadrolara atasana!

Kılıçdaroğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Kahramanmaraş Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda kendisine yönelik sözlere tepki göstererek şunları söyledi:

"Yine ana tema benim. ‘Bay Kemal’ onun ana teması. Onu fazla ciddiye almamamız lazım. Ciddiye alınacak bir kişi engellilerin kadrolarını boş bırakmayan kişidir. 60 bin engelli kadrosu boş bekliyor. Sen benimle uğraşacağına engellileri boş kadrolara atasana! Engel mi var bunda?"

"Yeşil bir kente duyulan ihtiyaç çok fazla"

Konak Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımızın güzel bir doğada, güzel bir kentte eğlenmesini isteriz. Yeşil bir kente duyulan ihtiyaç çok daha fazla. Yapacağınız kentsel dönüşümde bunu gösterdiniz, ama bittikten sonra bakacağız. Ağaçları göreceğiz, ağaçların altında oynayan çocukları göreceğiz" ifadelerini kullandı.

"İktidar olacağız"

Mevcut iktidarın ülkeyi yönetme konusunda kısır bir anlayışa sahip olduğu yönünde bir eleştiri getiren Kılıçdaroğlu, "Allah’ın izniyle iktidar olacağız. Bu ülkede huzur, kardeşlik nasıl olur bütün dünyaya göstereceğiz. Barış içinde, huzur içinde yaşayacağız. Herkesin kimliğine, inancına, yaşam tarzına saygı göstereceğiz. Hiç merak etmeyin, önümüzde güzel günler var. Sandık gelecek ve hep beraber. demokrasiyi yeniden ayağa kaldıracağız" diye ekledi.

Başkan Batur'dan 'Birlikte Konak' vurgusu

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, törende yaptığı konuşmada, sosyal belediyecilik anlayışıyla ve  “Birlikte Konak” diyerek hizmet üretmeye devam ettiklerini vurguladı. Pozitif ayrımcılık vurgusu yapan Başkan Batur, “Seçim kampanyamızda, Konak’ın çeperlerinde hizmet yönünden eksik kalan bölgelerine öncelik vereceğimizi söylemiştik. Pozitif ayrımcılık yapacağımızı her fırsatta gündeme getirdik. Göreve başladığımız günden itibaren kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız ve engelli bireylerimiz için pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Seçimde kullandığımız ‘Birlikte Konak’ sloganı ve anlayışıyla da tüm ilçemizi kucaklıyor, Konak halkımızla, sivil toplum, demokratik kitle örgütleri ve kadın dernekleriyle el ele yürüyor, projeler üretmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Öncelik kentsel dönüşüm

Başkan Batur, Konak halkının en büyük talebinin kentsel dönüşüm olduğunu ifade ettiği konuşmasında bu talebi hemen icraata geçirdiklerini vurguladı. Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşı ile yaptıklarını söyleyen Başkan Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir’in kalbi olarak nitelendirdiğimiz Konak’ın önemli sorunlarından biri yapı stokunun çok eski olması.  Konak maalesef, yaşlı bir kent. Bu yüzden ilk önceliğimiz, vatandaşın da bizden istediği gibi kentsel dönüşüm oldu. Vatandaşımızdan gelen bu isteği hemen icraata geçirdik ve 14 mahalleyi kapsayan 300 hektarlık Gültepe bölgesinin kentsel dönüşümünü hazırladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in de katkılarıyla, beraberce imar planlarımızı oybirliğiyle geçirdik, askıya çıkardık ve şu anda parselasyon planları yapılıyor. Bu yetmedi, Yeşildere Caddesi ve bu caddedeki Atatürk Maskının karşısındaki 200 hektarlık 14 mahallenin de kentsel dönüşüm planlarını hazırladık, meclislerimizden oybirliğiyle geçirdik. Gürçeşme, Ferahlı bölgelerinin ve şu anda içinde bulunduğumuz mahallenin de planlama çalışmalarına başladık. Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışıyla Partimizin Kentsel Dönüşüm açılımına uygun olarak yerinde dönüşümle, halkımızın projeye katılımıyla, en önemlisi de yüzde yüz uzlaşıyla bu işi başaracağız. Birlikte başaracağız. En önemlisi de oradaki değer artışını oradaki vatandaşımızla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm alanlarındaki sosyal dönüşümü de bu alanlarda yaptığımız tesislerle başlattık.”

Konak’a 82 milyonluk yatırım

Konak’ta iki yıl içinde 82 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Batur, seçim vaatlerinin de yüzde 70’ini tamamladıklarına dikkat çekerek, “Biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz on üç projenin maliyeti 59 milyon TL civarında. Temelini atacağımız ve yapımına devam eden projelerimiz de 24 milyon TL civarında. Yani, iki sene içinde 82 milyonluk yatırım gerçekleştirdik. Seçim beyannamemizdeki projelerimizin yüzde 70’ini bitirmiş durumdayız. Kalan yüzde 30’unu da önümüzdeki iki buçuk yıl içinde tamamlayacağız” dedi.

En anlamlı proje

İlçenin dört bir yanındaki yatırımlar arasında açılış töreni için neden Konak Engelsiz Yaşam Köyü’nü seçtiklerini de açıklayan Başkan Batur, dinleyenleri duygulandıran konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Çok güzel meydanı olan, büyük binaları olan projelerimiz var ama açılış için Konak Engelsiz Yaşam Köyü’müzü tercih ettik. Burası gerçekten bizim için çok önemli. Projelerin içinde en fazla haz aldığınız proje hangisi,  derlerse, işte şu an içinde bulunduğumuz Konak Engelsiz Yaşam Köyü derim. Çünkü burada pozitif ayrımcılık yaptığımız engelli çocuklarımızın hayatına dokunuyoruz. Onların hayata kazandırılması, ailelerinin içlerinin rahat olması için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz.”

Roman vatandaşların mahallesinde yapılan ilk hizmet

Roman vatandaşların yoğun yaşadığı bölgelerde pozitif ayrımcılık uygulayarak hizmeti mahallede gerçekleştirmeyi önemsediklerini de belirten Batur, “Burada sadece 3-6 yaş arasındaki Roman çocuklarımızın eğitim göreceği iki adet kreş açtık. Eğitimin yapıldığı her noktada biz varız. Çocuklarımızın orada yetişmesi, o çocukların geleceğidir. Evine, yurduna, toplumuna bağlı yetişmesi, burada eğitim hayatına başlamasıyla ve devamlılığıyla olacak. Roman  Kültür Merkezi de Roman vatandaşlarımızın yaşadığı mahalleye getirilen ilk hizmet. Onlar için ne yapsak az. Onlar bizim rengimiz, sesimiz, neşemiz” dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...