TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Soyer'den 'Döngüsel kültür' vurgusu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, UCLG Kültür Zirvesi 2021 Galası'nda yaptığı konuşmada yepyeni bir kültür yaklaşımının yapılması gerektiğini vurguladı. Bu yeni yaklaşıma 'Döngüsel kültür' adını verdiklerini belirten Soyer, "Döngüsel kültür, kültürün dört ana bileşenini birbirine bağlıyor: Doğamızla, geçmişimizle, birbirimizle ve değişimin kendisiyle uyum" dedi.


10.09.2021 - 21:36

İzmir'de bu yıl ilk kez düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’nin 2021 Galası, İzmir Agorası'nda gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı galada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir konuşma gerçekleştirdi. Kültür Zirvesi'nin İzmir için özel bir anlam taşıdığına dikkat çeken Soyer, Kültür Zirvesi İzmir’in tarihsel köklerinden gelen evrensel kimliğini bugüne ve geleceğe bağlıyor. Zirvemizi Türkiye Cumhuriyeti’nin kilometre taşlarından olan üç ayrı yıldönümüyle 9 Eylül’ün 99’uncu, İEF’in 90’ıncı ve partimizin kuruluşunun 98’inci yıl dönümüyle bir arada gerçekleştirmeye özen gösterdik" dedi.

"Kültürün sadece sanatla ilişkili bir sözcük olarak tüketilmesi, yaşamdaki her şeyi ve elbette sanatın gelişiminde de büyük engel teşkil ediyor" diyen Soyer, kültürde yeni bir yaklaşımının oluşturulması gerektiğini savundu. Bu çerçevede tarifini yaptıkları yeni yaklaşım olan 'Döngüsel kültür'den söz eden Soyer, "Döngüsel kültür, kültürün dört ana bileşenini birbirine bağlıyor: Doğamızla uyum, geçmişimizle uyum, birbirimizle uyum ve değişimin kendisiyle uyum. Kapsamlı tarif yapmamızın nedeni iklim krizi, pandemi, yoksulluk, kuraklık ve açlık gibi küresel sorunlarla mücadelede güç kazanabilmek" ifadelerini kullandı.

Soyer, kültürün bilim, sanat, ekonomi ve gerçek yaşamdan ayrı düşünülemeyeceğini savunarak, "İnsanlığın tüm gezegenimizle birlikte içinden geçtiği zorlu süreçte bilimin sanattan, sanatın siyasetten ve siyasetin gerçek yaşamdan ayrı düşemediği bir kültür çağının kapılarını aralamalı. Kültürsüz bilim olmaz. Olursa atom bombası olur. Kültürsüz siyaset olmaz. Olursa savaş olur, yıkım olur. Kültürsüz ekonomi olursa açlık olur. Kültürsüz şehircilik olmaz. Olursa sel olur felaket olur" şeklinde konuştu.

Soyer konuşmasını "Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmamız konusunda İzmir’e güvenen başta UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz ve tüm UCLG ailesine şükranlarımı sunuyorum. Zirvenin en önemli çıktısı olan İzmir Deklarasyonu’nun tüm gezegeni iyileştirmek için tarihi bir adım olduğuna inanıyorum. Bu tarihi günde bizi yalnız bırakmayan Genel Başkan’ımıza ve katılan tüm katılımcılara içten sevgilerimi sunuyorum" sözleriyle noktaladı.

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...