TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Minik eller tohum toplarını toprakla buluşturdu

Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'nden Hüsniye Seçkin, İzmir Enternasyonal Fuarı'nda düzenledikleri Tohum Topu Atölyesi ile çocuklara ekoloji bilinci vermek ve tohumla sofra arasındaki köprüyü inşa etmeyi amaçladıklarının altını çizdi. Seçkin "Bütün canlılar ortak yaşamaya başladığı an bütün gezegenimize aynı ölçüde sahip çıkmaya başlayacağız" ifadelerini kullandı.


12.09.2021 - 20:33

Ege Saati – Ezgi Gül, Melisa Çolakoğlu

Bornova Belediyesi, 3-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nda birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Söz konusu etkinliklerden birisi de Bornova Doğal Tarım Çiftliği ve Merkezi Gönüllüleri’nin çocuklar için düzenlediği Tohum Topu Atölyesi ve yetişkinler için gerçekleştirdiği Zehirsiz Ev Atölyesi ile Solucan Kompostu Atölyesi oldu.

Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'nden Hüsniye Seçkin, Ege Saati’ne yaptığı açıklamalarda Tohum Topu Atölyesi’ni çocuklara doğal tarım ile ekoloji konusunda bilinç oluşturmak adına hayata geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bornova Doğal Tarım Çiftliği’mizde doğal tarım yapıyoruz. Doğal tarımın en önemli aracı tohum topları. Japon tarımcı ve bitki bilimci Masanobu Fukuoka’nın ortaya çıkardığı bir yöntem. Biz tohumları kil ve toprakla karıştırarak toprağa atıyoruz. Toprak hangisini isterse onu kabul ediyor. Çünkü biz doğaya bu kadar müdahale etmenin insanlığın geleceği açısından olumlu bir şey olmadığını düşünüyoruz. O yüzden toprağa daha az müdahale etmeyi, daha az ilaçlamayı, daha az sulamayı tercih ediyoruz. Bizim tarımımız aynı zamanda ilerde yaşanacak olan su sorunlarına da alternatif olan bir tarım yöntemi. Adı ‘Doğal Tarım’. Bunun aracı olarak biz aynı zamanda çocuklara ekoloji bilinci vermek, tohumla sofra arasındaki köprüyü inşa etmek, bunun bir emek süreci olduğunu çocuklara öğretmek adına biraz daha çocuklara ekoloji çalışmaları yapıyoruz. Bütün canlılar ortak yaşamaya başladığı an bütün gezegenimize aynı ölçüde sahip çıkmaya başlayacağız.”

Zehirsiz Ev Atölyesi hakkında da bilgiler veren Seçkin, “Kanser oranları çok arttı. Aynı zamanda doğaya dökülen kimyasalların doğayı kirlettiğini düşünüyoruz. Bunun için de alternatif araçlar üretiyoruz. Bir karbonat ve sirkeyle yapılmış bir deterjanın aynı işlevi gördüğünü insanlara anlatmak ve bir bilinç oluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Seçkin, Solucan Kompostu Atölyesi’yle de evdeki kompost atıkların tekrar doğaya gübre olarak dönmesine ilişkin bir atölye olduğunu söylerken, “Ekolojide bir bütünlüğü savunmaktan yanayız” diye ekledi.

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...