TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
DÜNYA

BM: Taliban sözlerini tutmadı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, "Taliban'ın kadın haklarına saygı duyulacağına yönelik açıklamalarının aksine son üç haftada kadınların giderek artan bir şekilde kamusal alandan dışlandığını görüyoruz" dedi.


14.09.2021 - 16:14

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'ın kadın hakları ve ev baskınları konusunda verdiği taahütleri yerine getirmediğini söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Cenevre'de iNSAN hakları Konseyi'nde yaptığı açıklamalarda "Taliban'ın kadın haklarına saygı duyulacağına yönelik açıklamalarının aksine son üç haftada kadınların giderek artan bir şekilde kamusal alandan dışlandığını görüyoruz" dedi. Bachelet, Taliban'ın duyurduğu hükümetin kapsayıcı olmadığını, kadınların bulunmadığını vurguladı.

Taliban kapı kapı dolaşıyor

Bachelet, Taliban'ın eski Afganistan hükümeti için çalışmış memurlara yönelik agresif davranışlar olmayacağına ilişkin sözünü de tutmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler, Taliban'ın kapı kapı gezerek daha önce ABD şirketler ve güvnelik güçleri için çalışan kişileri tespit ettiğine ilişkin raporlar paylaşmıştı. Bachelet, Afganistan ordusundan bazı isimlerin öldürüldüğüne ilişkin güvenilir iddialar olduğunu da belirtti.

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...