TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
GÜNDEM

Soyer’den depremzedeler için kredi açıklaması: Tek eksik yetkililerin onayı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremzedeler için Dünya Bankası’ndan alınan kredi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay bekletiklerini anlatarak, “Ne rant, ne siyaset. Tek amacımız hizmet” dedi ve Dünya Bankası’ndan 340 milyon dolarlık kredi için onay istedi.


14.09.2021 - 16:52

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremzedeler için Dünya Bankası’ndan alınan kredi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay bekletiklerini yineledi. Twitter hesabında Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmanın bir kısmını paylaşan Soyer, “Ne rant, ne siyaset. Tek amacımız hizmet. Depremzede vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına Dünya Bankası’ndan talep ettiğimiz 340 milyon dolarlık kredimiz olumlu sonuçlanmıştı. Bu kaynağı kullanabilmemiz için tek eksiğimiz ise yetkililerin onayı” dedi.

Tunç Soyer videoda da şu ifadeleri kullandı:

  • “Dünya Bankası’yla ilgili görüşmelerimiz padenş öncesi Ocak ayında  Washington’da gerçekleşti. İhtiyaclarımız üzerinden Dünya Bankası’ndan kaynak yaratabilir miyiz? 30 Ekim depreminden sonra ben Dünya Bankası yetkililerini aradım, “Burada yeni bir durum var. Bizim ciddi bir şekilde hasar görmüş binalarımız var. Gelin şimdi bize, kentsel dönüşümle ilgili bir kaynak açın. Yaklaşık 250 milyon dolarlık bir bedelle biz bu 5 bin 800 konutun en azından finansman ihtiyacı konusunda ciddi bir adım atmış oluruz’ dedik. Dünya Bankası yetkilileri olağanüstü bir refleks göstererek çok ciddi bir çalışmayı başlattılar. Belki 1-2 yıl sürecek müzakere süreci 4 ayda tamamlandı. O rakam da 340 milyon çıktı. 340 milyon dolarlık bir kredi mutabakatına  varıldı. Üzerinden 2-2,5 ay geçtikten sonra biz bir geri dönüş alamadığımız için Sn. Cumhurbaşkanımız o günlerde İzmir’e gelmişti. Kendisine durumu arz etmek üzere randevu istedim, Valilikte buluştuk ve bunu anlattım. Biz 340 milyon dolarlık bir bütçeyi 4 ay içerisinde çıkarttık. Bunu da İller Bankası’yla Hazine Bakanlığı’mızla birlikte yaptık.

"Bu hepimizin meselesi"

  • Aylardır bu kredide Dünya Bankası’yla mutabık kalmışken İzmir bundan yararlanamıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’mız, Cumhurbaşkanı’nın önüne koymuyor bu dosyayı. İzmir’e güvenilmiş, Türkiye’ye güvenilmiş, kredide mutabıkız. Tek eksiğimiz Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin garantör olması ve onay vermesi. Ne siyasi bir amacımız var, ne başka bir siyasi rant hedefimiz var. Bu hepimizin meselesi arkaşdalar. Bu para İzmir’e gelecek, 5 yıl ödemesiz, 25 yıl ödemeli yanı 30 yıl vadeli çok düşük faizle… 1 civarinda faizi olan bir kaynak yarattık. Bu izmir ekonomisi için Türkiye ekonomisi için bir kazançtır. Biz bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”
DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...