TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
GÜNDEM

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden ‘dumansız yangın’ uyarısı!

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, yangınlardan zarar gören ağaçlar kesilerek ormandan uzaklaştırıldığını belirterek, “Bu ağaçları alandan çıkarmazsak ‘dumansız yangın’ dediğimiz ormana zarar veren böceklerle karşı karşıya kalabiliriz” diye uyardı.


29.09.2021 - 08:43

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, kentte temmuz ve ağustos aylarında meydana gelen 45 orman yangınında zarark gören 520 bin dönüm ormanlık alanı yeniden ormanlaştırılmak için harekte geçti.

Hürriyet’ten İdris Emen’e konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, yangın sonrasındaki süreci anlattı.

“Ormana zarar veren böceklerle karşı karşıya kalabiliriz”

Bir taraftan yangın soğutma çalışmalarına devam ettiklerini diğer taraftan da böceklenmeye karşı ormanı yanmış ağaçlarından temizlemeye çalıştıklarını anlatan Yaprak, “Şu anda yanmış ağaçları böceklenmeden alandan çıkarmaya çalışıyoruz. Bu ağaçları alandan çıkarmazsak ‘dumansız yangın’ dediğimiz ormana zarar veren böceklerle karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

“Kesimleri yapmamızın bir diğer nedeni hızlı bir şekilde ağaçlandırma yapmak”

Yanan ormanların yenilenmesi için etüt çalışmalarına başladıklarını söyleyen Yaprak sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Nerede doğal gençleştirme yapacağız nerede suni orman yapacağız bunların etütleri yapılıyor. Doğal gençleştirme sahalarındaki bütün çalışmalarımızda doğayı taklit edeceğiz. Ama bu kadar büyük bir alana tohum takviyesi de yapmak gerekir. Kesimleri yapmamızın bir diğer nedeni de hızlı bir şekilde ağaçlandırma yapmak.”

“Yanan ormanlar imara açılmayacak”

Muğla’da yanan ormanlık alanların kesinlikle imara açılmayacağını da söyleyen Yaprak, “Anayasa’nın 169. maddesiyle yanmış alanlar korunuyor zaten. Hatta bir alanın yanmış olması oranın imara açılmasına engel teşkil eder” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...