TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Ahmet Aras: Bodrum'un ciddi bir tarım potansiyeli var

Tarımsal Kalkınma Zirvesi'ne katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'un turizm alanında bilinmesine rağmen, ciddi bir tarım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.


02.10.2021 - 23:52

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı ve 160 Cumhuriyet Halk Parti'li belediyenin katıldığı Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde yer alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, zirvenin ülke tarımının geleceği için çok önemli olduğunu belirterek, "Bence çok önemli bir girişim özellikle sağlıklı gıdaya erişimin zor olduğu bu zamanlarda, tarım potansiyelinin düştüğü ve kentlere tarımsal bölgelerden yoğun göç olduğu zamanlarda böyle bir girişimin yapılıyor olması, böyle bir birlikteliğin sergileniyor olması çok önemli ümit verici" dedi.

Bodrum'un turizm kenti olduğu kadar, tarım kenti olduğunu da belirten Aras, Ege Saati'ne özel açıklamalarda bulundu.

Kente gelen turistlerin tüketimini karşılamak iin yerli üretimi arttırmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Aras, "Bizler de Bodrum’da çok ciddi çalışmaların içerisindeyiz. Bodrum turizm kenti olarak bilinmesine rağmen ciddi bir tarım potansiyeli vardır. Turizmin olduğu yerde tüketim vardır hem de ciddi tüketim vardır. Özellikle katma değerli tüketim vardır. İşte o tüketime cevap vermek için bizde tarımsal üretimi güçlendirmeye, geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun içinde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'nü kurduk ve Karaova bölgesinde konuşlandırdık. Orada yaptığımız çalışmalarla hem çiftçiyi destekliyoruz hem de Bodrum'un o kalabalık döneminde açtığımız pazarlarla, tüketicilerin sağlıklı gıdaya kontrollü şekilde erişmesini sağlıyoruz. Bizler yerel üretime destek sağlıyoruz, otellerin restoranların yurt dışından gelen turistlerin yerel ürünlerden tüketmesini sağlıyoruz böylelikle yerel gastronomiyi de destekliyoruz." dedi.

 Türkiye coğrafi yapısını tarım ve hayvancılık için oldukça verimli olduğunu ifade eden Başkan Aras, "Yani tarım her şeyin temeli. Biliyorsunuz Anadolu toprakları, tarımın ilk ortaya çıktığı topraklardır. Bizim dışarıdan tarımsal ürün ithal etmeyen ihtiyacımız yok çünkü Türkiye hem hayvansal gıda açısından, hem de tarımsal potansiyelimiz açısından çok zengindir" diyerek sözlerine son verdi.

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...