TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Toprağın Kadınları

Seferihisar Orhanlı köyü. Bu köy toprağın kadınlarının. Köyün 7 yıldır muhtarlığını da tam bir Anadolu kadını olan Cumhuriyet kuşağının temsilcilerinden Birgül Bozkurt yapıyor. 600’dan fazla kadının çiftçilikle uğraştığı bu köyde toprağın kadınları ekiyor, biçiyor, üretiyor ve satıyor. Kadının üretkenliği ile toprağın bereketi Ege topraklarında birleşiyor. Toprakla ilgili girişimci kadınların en büyük destekçisi muhtar ise Birgül Bozkurt. Bozkurt köyünü ve toprağın kadınlarını Ege Saati’ne anlattı.


05.10.2021 - 10:18

 

EGE SAATİ ÖZEL: OYA PARDAK

 

“Kadın isterse beşik sallar isterse de dünyayı sallar”

 

Kadınlar dünyayı sağlıklı ve yaşanılır hale getirmek için büyük çaba harcıyorlar. Öncelikle toprağın kadınları Ege’de neler yapıyor?

 

Toprağın kadınları dünyayı sağlıklı hale getirmek için organik tarım ürünlerini üretmektedir. Son yıllarda toplum organik gıdanın değerini daha da iyi anladı. Bizim köyümüzün kadınları da yıllardır ürettikleri ürünleri domates, biber, şevketi boston , zeytinyağı ve son günlerde bazı yörelerde lavanta gibi kozmetik ürünleri ile bölgemizin en büyük emekçileridir.

 

Tarım politikaları yeniden düzenleniyor. Kadınlar tarım alanlarında sizce hak ettikleri yerde mi?

 

 

Kadınların tarım alanlarında hak ettikleri yerde olduklarına inanıyorum. Daha da önlerin açılması gerekiyor. Çünkü üreten onlar.

 

Kadınlarımız bölgenizde neler yapıyor. Biraz bize onları anlatabilir misiniz?

Yöre kadınlarımız tarım sektöründe üretici olarak meyve ve sebze üretimine katkı sağlıyor. Aynı zamanda toprağın güçlü kadınları odun kömürü üretiminde de eşine katkı sağlıyor.

.

Orhanlı köyünün kadın muhtarı olarak hem Anadolu hem Cumhuriyet kadınısınız. Çabalarınız takdir ediliyor. Siz kadınlar için neler yapıyorsunuz?