TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Ahmet Gürel

Zafer yürüyüşünün 99.yılı


 

25-26 Ağustos 2005 günlerinde, Afyon’da ADD’nin Afyonkarahlsar Kocatepe Üniversitesi ile gerçekleştirdiği iki günlük “TÜRKİYE İTTİFAKI - KOCATEPE BULUŞMASI” sonrası,  Kocatepe sonuç konuşmasını; ADD Genelbaşkanı Av. Ertuğrul Kazancı, Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk ve KKTC Kurucu Başkanı Rauf Denktaş yaptı. 16 yıl önceki o anılarımı hiç unutmam, onların, şayak kalpaklı Atatürk heykelinin gölgesinde, savaş cephesine doğru yaptıkları konuşmalar hala kulağımda. Artık onlar, sevgi ile bağlandıkları, yollarını aydınlatan Atatürk’ün yanında ve ışıklar içindeler.

25/26 Ağustos 1999 gecesi, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ile yolumu, Şuhut’a çevirdik, oradan da “Zafer Yürüyüşünü” yaptık. O yürüyüşü, kapkaranlık ve buz gibi bir gecede gerçekleşmiştik. 13 kilometrelik Şuhut - Kocatepe arası asfalt yolu, 4,5 saatte güçlükle aşarken, Mehmetçiklerin kağnıları ve atlarını nasıl sessizce  geçirdiğini anımsadım, bir daha şehitlere ve Gazilere şükranlarımı sundum.

15/26 Ağustos 2021 gecesi, yine kutsal topraklarda yani Şuhut’a ve Kocatepe’de geçirmeyi planladık. Zafer Yürüyüşü”nün 99. Yılında, bu kez de Karşıyaka ADD ile yola çıkmış ve otobüste İzmir’in işgali ve kurtuluşunu uzun uzun anlattım. Dinleyicilerin arasında ADD Genel başkan Yardımcısı Tolga Kale’de vardı. ADD Afyon Şubesinde yapılan toplantıdan sonra, Afyon Zafer Anıtını gezdik.

Şuhut’a erken vardık, tören yerine 10 binlerce Atatürkçü gelmişti, hemen, Gazi Mustafa Kemal’in karargahı olan, “Atatürk Kültür Ve Sanat Evi’ni gezdik. Yılda birkez yapılan, adeta şölen gibi gerçekleşen etkinliği ilçe halkı çok önemsiyordu. Kaldırıma oturan Şuhutlular, gelenleri alkışlarla karşılıyor, onlarla poz veriyor, yetiştirdikleri ürünleri ikram ediyorlerdı. Şuhut Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri ile tanıştım, “Şuhut” kitabının yazarına çıkmayan kitabımın notlarını bıraktım. Bu önemli topraklara, sadece 26 Ağustos’ta değil, okulların ve Türk halkının hergün ziyaretini sağlamak gerektiğini konuştuk. Katkım olacağını söyledim. İzmir işgali öncesi 14 Mayıs’ta başlayan milli mücadelenin, Şuhut’ta ve Kocatepe’de nasıl taçlandığını tüm İzmirliler görmeli ve öğrenmeli diyorum.

Akşam yapılan törene ADD olarak katıldık. Foklor ekipleri, yurdumuzun biçok yerinden gelen gençlerin yürüyüşünü önemsiyorum. Tören, coşkulu ve güzeldi, Şuhut Çakırözü gelip, son etkinliği izledik. Şuhut Çakırözü töreni sonrası “Zafer Yürüyüşü”ne başladık. Bu yürüyüş, Şuhut Çakırözü’nden başlayıp, Kocatepe’de sona erecekti. 99 yıl önce, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, kağnılarının ve toplarının tekerlerine ve atların ayaklarına bez sarılarak yürütülmesi talimatını vermiş ve ordusunu gizlice ve sessizve cepheye ulaştırmıştır. Bende bu zorlu yürüyüşü tamamlayabilecek miyim kaygısı vardı ama 80 yaşın üzeri birkaç büyüklerimiz de yürüşe katılma ısrarını  görünce, onların yürüme azimleri, bizlere de örnek oldu. Şuhut’un 1.300 metre rakımdan başlayıp, Kocatepe’nin 1.850 rakımına, asfalt 13 kilometrelik yoldan ulaşacaktık. Karanlıkta yürümek çok zordu. Gece soğuk değildi, dolunay vardı, yolumuzu aydınlatıyordu.

Pandemi nedeniyle iki yıl ara ile yaptığım “Zafer Yürüyüşü”nde, yurdumuzun birçok yöresinden gelen, binlerce Atatürkçü ile yolda ve zirvede kucaklaştık. Bizlerle beraber yöre köylüleri de yürüyordu. Aileler, çocukları ile yürüyor, dağcılar herzamanki gibi koşarak yürüyordü. Yürüyüşte İzmirliler çoğunlukta idi, kıvanç duydum. Yol boyunca ve Kocatepe’de kurumların ve şahısların ikramı bizleri yine duygulandırdı.

5 saatlik yürüyüşten sonra, Atatürkçüler, zirvede, saat 05.30’u beklerken, şayak kalpaklı Gazi Mustafa Kemal’in heykeli Atatürkçüler tarafından sarılmıştı, marşlar hep beraber söyleniyordu, ADD Genel merkezi yine oradaydı. ADD Karşıyaka Şubesinin üyeleri, dönüş yolunda, Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nda, törenine katıldı. Tören yerinde EGETV’ye bir röportaj verdim.  Çiğiltepeyi, Dumlupınar’ı gezerken, konuklara 99 yıl önceyi anlatarak, etkinliğimizi sonladık. 100. yılda buluşmak üzere…26 Ağustos 2021

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...