TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Dilara Şafak Kılıç

Türk kahvesi geleneği


Eskiden Türk kahvesi ikram edilecek misafire 7 ila 21 arasında reçeli sunmak bir gelenekmiş. Kahve keyfinde 7'den az reçel evin hanımı ya da kızı tarafından sunulmazsa o kişi beceriksiz olarak nitelendirilirmiş. Misafir kahveden önce reçel yiyip sonra kahveyi içermiş. Eğer misafir birden fazla reçelden yerse görgüsüz olarak değerlendirilmiş. Reçel kabını eline alıp kaşık kaşık tabağına alanların ise arkasından gülünür dalga geçilirmiş. Eskiden şu anda olduğu gibi şekerli, orta şekerli gibi seçenek sunulmadığı için arada çiçek suyu, ak amber, pekmez veya çeşitli baharatlar ekleyerek kahveyi tatlandırmak adetmiş.


Arap coğrafyasının en bilinen kahvesi; Mırra


Arap coğrafyasının en bilinen kahvesidir. Acı anlamına gelen murdan kelimesinden türemiştir. Herhangi bir kahve çekirdeği kavrularak bir çeşit havana alınıp çok inceltmeden dövülür. Cezveye alınıp kaynatılır telvesi mut bak adı verilen bir kaba alınır ve kahvenin üstüne tekrar su eklenerek tekrar kaynatılır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Kahveye tat vermesi için servis edilirken isteyen kakule ekler. Kahve yeteri kadar koyu kıvama gelince fincana eklenir. Büyükten küçüğe doğru servis edilir. Çok acı olduğu için küçük fincanlarda yarısına gelene kadar doldurularak servis edilir ve genellikle tek yudumla içilmesi önerilir. Mırrayı içen kişiye bardağı temizlenerek tekrar servis edilir. İki kere içilen mırra fincanı servis eden kişiye geri verilir. Eğer kişi mırra fincanını servis eden kişiye değil de masaya veya yere koyarsa fincanı altınla doldurmak, servis edenin çeyizini hazırlamak, servis edenle evlenmek veya evlendirmek zorunda kalırmış. Ülkemizde genellikle Arap kültüründen bir nebzede olsa etkilenen güney doğu bölgesinde yaygın bir çeşittir.
 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...